search

Jednotka Atmosférické destilace AT-1

V roce 2007 získala společnost UNIS důležitý projekt atmosférické destilace v Rusku, kde zákazníkem byla společnost Jenisej. Rafinerie leží 60 kilometrů severovýchodně od naftařského města Usinsk v ruské autonomní Republice Komi.

reference detail image
reference detail map
Koncový uživatel:
Enisey, Usinsk, Rusko
Dokončeno:
2011

Projekt se skládal z 2 hlavních celků:

  • Vlastní procesní jednotka atmosférické destilace AT-1 s kapacitou 1,3 mil. tun/rok, která je technologickým centrem celého komplexu. Podnik produkuje přibližně 197 tisíc tun benzínu, 366 tisíc tun nafty a 424 tisíc tun topného oleje ročně.
  • Bloková kotelna sestávající ze čtyř kotlů o výkonu 4x 8 tun páry za hodinu.

AKTIVITY UNIS

Společnost UNIS vystupovala v pozici projektanta a zajišťovala dodávky zařízení, montáž, autorský dozor a uvedení do provozu včetně výstavby kotelny a obytného komplexu.

Zvláštností projektu byly téměř limitní klimatické podmínky v místě realizace, neboť Usinsk se nachází ve vzdálenosti pouhých 50 km od severního polárního kruhu. Garantovanou teplotou dodaného zařízení je -53 °C při níž rafinerie funguje na 100 procent.

reference detail map

Dalším náročným úskalím byla doprava zařízení a materiálu do místa určení. Absence silnice vedoucí z Moskvy do Usinsku se přičinila k tomu, že naprostá většina zařízení putovala kamiony do Moskvy, pak železnicí do Usinsku. Zde se zařízení opět přeložilo na nákladní automobily, které je už dopravily na staveniště.

Realizace byla úspěšně ukončena uvedením do provozu v srpnu roku 2011. Společnost UNIS zajistila získání exportního financování. V roce 2012 byl zpracován basic design intenzifikace a basic design nové jednotky destilace o kapacitě 2 mil. tun/rok.